Akıllı Ev

Akıllı Ev, ev veya iş yeri sahiplerinin cihazları, ışıkları, ısıtma veya soğutma sistemlerini ve diğer cihazları bir akıllı telefon veya tablet kullanarak bir internet bağlantısı üzerinden uzaktan kontrol etmesine olanak tanımaktadır. Akıllı evler kablosuz veya kablolu sistemler aracılığıyla kurulabilmektedir. Akıllı Ev Sistemleri kullanılan evlerde, teknolojik aletler internet üzerinden birbirine bağlanarak kullanıcının eve güvenlik erişimi, doğalgaz kontrolü, sıcaklık, aydınlatma ve ev sinema sistemi gibi işlevleri uzaktan kontrol etmesine olanak tanınmaktadır. Akıllı Ev cihazları birbirine bağlanmıştır. Bu nedenle tek bir merkezi noktadan erişilebilmesi mümkündür. Akıllı telefon , tablet, dizüstü bilgisayar veya oyun konsolu, kapı kilitleri, televizyonlar, termostatlar, ev monitörleri, kameralar, ışıklar ve hatta buzdolabı gibi cihazlar tek bir ev otomasyon sistemi üzerinden kontrol edilmektedir.

Hepimiz rahatı severiz ve hayatımızı kolaylaştıracak şeyleri tercih ederiz. Akıllı Ev bu nedenle bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir. İnsan hayatının rahata alışması kimi görüşlere göre kötü bir şey olsa da evimize geldiğimizde rahatça dinlenip uzandığımız yerden ev ile ilgili birçok şeyi sadece bir kumanda ile kontrol etmek bizi mutlu edecektir. Güvenliğimizi oturduğumuz yerden takip etmek ve kimi durumlarda ev güvenliği konusunda insan eline ihtiyaç duymadan güvenlik sorunun çözülmesi akıllı ev sistemlerinin en çok tercih edilmesinin sebepleri arasında yer almaktadır. Asos Elektronik , akıllı ev sistemleri konusunda uzmanlaşmıştır ve yılların bilgi ve birikimi ile hizmetinizdedir.

Akıllı Ev Sistemleri aynı zamanda enerji tasarrufu konusunda etkin kullanılmaktadır. Bu sayede enerji tasarrufu bütçenize de ciddi katkılar sağlamaktadır. Kullanılmayan ışıkların açık bırakılması, evde sık kullanılmayan bölgelerin ısıtılmaya devam edilmesi, açık bırakılan elektronik cihazlar, güneş enerjisinden yeterince faydalanılmaması vb. nedenler enerji kullanımını arttırır. Akıllı Ev bu konularda size destek sağlar ve kurulan akıllı ev sistemi ile enerji kullanımınız optimize edilir ve tasarruf etmeye başlarsınız.

Akıllı Ev Sistemleri ile neler yapılabilir diye merak ediyor olabilirsiniz. Sizlere birkaç örnek vererek Akıllı Ev neler yapabilir sizin için özetlemek istedik. Evin içinin ve dış ortamın sıcaklığı, güneş ışığı miktarı, sizin evde olduğunuz saatler gibi etmenler değerlendirilerek kombinin ve klimanın dereceleri otomatik ayarlanması harika olmaz mı? Hatta sizin manuel yaptığınız ayarları zaman içinde öğrenerek otomatik yapmaya başlayan öğrenen sistemler şimdiden mevcut, bunun da bilgisini vermiş olalım.

Akıllı Ev Sistemleri sayesinde, siz evde yokken perdeler indirilebilir, su ve gaz vanaları kapatılabilir. Eve gelen kişi tanınarak bırakılmış mesajlar okunabilir, tercih edilen aydınlatma ayarları, müzik ve televizyon kanalları otomatik açılabilir. Alışveriş mi yapmak istiyorsunuz? Hiç sorun değil. Buzdolabınızın içini ofisteki masanızdan görüp alışveriş kararı verebilirsiniz. Ayrıca fırınınızı ve ocağınızı uzaktan kontrol ederek siz eve geldiğinizde hazır olacak yemekler yapabilirsiniz. Bitmedi daha fazlası da var. Çamaşırlarınızı siz eve geldiğiniz anda bitecek şekilde yıkamaya başlayabilirsiniz.Bununla birlikte, evin içindeki aydınlatmalar odalar arasında sizi takip edebilir, dış ortamdaki bulut, güneş, gündüz, gece farkları algılanarak içerideki ışık şiddeti sabit tutulabilir. Gaz kaçağı, karbon monoksit, yangın, duman, su basması gibi olaylar ve güvenlik ihlalleri anında cep telefonunuza mesaj ve fotoğraf olarak gönderilebilir. Arzu ederseniz kendiniz de eve bağlanıp canlı görüntü alabilirsiniz.

Akıllı Ev, hırsızları caydırmak için evde kimse yokken ışıklar ve televizyon rastgele açılıp kapatılabilir. Evdeyken de oturduğunuz yerden tüm aydınlatmaları kontrol edebilirsiniz.
Çok zamanlı tarifeli elektrik sayacınızla yüksek güç gerektiren işler otomatik olarak gece ucuz saatlerde yapılabilir. Akülerde enerji depolanarak pahalı saatlerde kullanılabilir. Evdeki bitkileriniz ve bahçeniz otomatik olarak ya da uzaktan kontrolle sulanabilir. Siz tatildeyken akıllı telefonunuzdan bağlanıp evcil hayvanlarınıza su ve yiyecek verebilirsiniz. Evdeyken televizyonunuzun ekranından çamaşır makinesini, bulaşık makinesini takip edip, bittiğinde uyarı alabilirsiniz. Kısaca tüm bu özellikler sizin hayatınızı kolaylaştırmak ve sizlere daha rahat bir konfor alanı yaratmak ve evinizin ve sizin güvenliğinizi arttırmak amacıyla tasarlanmıştır.

Akıllı ev sistemleri öncelikle hırsızlık, yangın ya da su baskını gibi olayların yaşanmasını önlemek amacıyla tasarlanmış, zamanla gelişmiştir. Hareket algılayıcılar, kapı ve pencerelere yerleştirilen manyetik sensörler ile tüm evi kontrol altında tuttuğu gibi siz tatildeyken eve yaklaşan birisi olduğunda senaryolar yardımı ile ışıklar, müzik seti televizyon gibi cihazlar çalıştırılarak evde olduğunuz izlenimi verilebilir. Hatta düzensiz aralıklarla evinizin panjurları açılıp kapatılarak evde olmadığınızın kötü niyetli kişilerce anlaşılması zorlaştırılabilir. Olayların yaşanmasından sonra çözüm oluşturmak yerine, yaşanmasını önlemek odaklı çalışan Akıllı Ev Sistemleri, evlerimizde yangının çıkmasına en çok neden olan elektrik kontakları, fişte unutulan cihazlar, arızalanan gaz vanaları sorununu, otomasyon sistemi ile başından çözüme kavuşturmaktadur. Tüm elektrik sistemleri ve cihazları kontrol ettiğinden riskler minimum değerlere inmektedir. Asos Elektronik olarak, akıllı ev sistemlerini kullanarak evinizi daha güvenli hale getirebilir ve sizlere daha rahat ve güvenli bir yaşam alanı oluşturabiliriz. Şimdi sizde kendiniz ve eviniz için güzel bir şey yapın ve hemen bizi arayın. Müşteri Temsilcilerimiz eviniz ve sizin için neler yapabilir, detaylı olarak sizlere bilgi versin. Evinizde keşif yaptıktan sonra, akıllı ev sistemlerini kullanarak sizinde konforunuzu ve güvenliğinizi bir üst düzeye taşıyalım. Yılların bilgi ve birikimiyle her zaman yanınızdayız.